Europe Direct informācijas centrs Austrumlatgalē Latvijas ēd. receptes

     

Austrijas ēd.receptes
Beļģu ēd. receptes
Bulgāru ēd. receptes
Čehu ēd. receptes
Dāņu ēd. receptes
Franču ēd. receptes
Grieķu ēd. receptes
Horvātu ēd. receptes
Igauņu ēd. receptes
Īru ēd. receptes
Itāļu ēd. receptes
Kipras ēd. receptes
Latvijas ēd. receptes
Lielbritānijas ēd. rec.
Lietuvas ēd.receptes
Luksemburgas ēd.r.
Maltas ēd. receptes
Nīderlandes ēd. rec.
Polijas ēd. receptes
Portugāļu ēd. rec.
Rumāņu ēd. receptes
Slovāku ēd. receptes
Slovēņu ēd. receptes
Somu ēd. receptes
Spāņu ēd. receptes
Ungāru ēd. receptes
Vācu ēd. receptes
Zviedru ēd. receptes

 

Receptes:

Sautētie kāposti

Sastāvdaļas:

100 g kūpinātas cūkgaļas krūtiņas,
1 kg svaigas cūkgaļas krūtiņas,
1 kg skābētu kāpostu,
1 ēdamkarote smaržīgo piparu,
1 tējkarote maltu melno piparu,
½ tējkarote sāls,
2 ēdamkarotes tomātu pastas,
2 ēdamkarotes cukura.

Pagatavošana:

Sagriež kūpināto gaļu nelielos kubiņos. Liek to lielā katlā ar vāku un uz straujas uguns apcep brūnganu. Radušos taukos apcep svaigo gaļas gabalu no visām pusēm brūnu un izņem no katla. Liek katlā kāpostus. Pieber abu veidu piparus, sāli un pieliek tomātu pastu. Visu samaisa.

Kāpostu vidū liek atpakaļ katlā apcepto gaļu un nosedz ar kāpostiem arī no virspuses. Ja kāposti ļoti sausi, pielej nedaudz ūdens. Strauji visu uzvāra un tad samazina karstumu tā, lai katla saturs lēni sautētos. Sautē apmēram 1.5 stundas, pa reizei apmaisot vai papildinot ar nedaudz ūdens, ja kāposti sāk degt klāt pie katla dibena.

Ar dakšiņu pārbauda, vai gaļas gabals un kāposti mīksti. Ja nepieciešams, pasautē vēl. Gaļu izņem un paglabā siltumā. Nelielā panniņā sabrūnina cukuru tumši brūnu un ielej katlā pie kāpostiem. Visu samaisa, lai cukurs izšķīst. Kāpostus un gaļu pasniedz ar vārītiem kartupelīšiem vai kārtīgu rupjmaizes ņuku.

<Uz augšu>

Pelēkie zirņi

Sastāvdaļas:

500 g pelēko zirņu,

300-400 g žāvētas krūtiņas vai jebkuru citu žāvētu gaļu,

2 vidēji sīpoli,

ūdens,

garšvielas (sāls, pipari),

kefīrs.

Pagatavošana:

Lai pelēkie zirņi ātrāk izvārītos, vēlams tos iemērkt ūdenī vismaz uz 4-5 h, labākajā gadījumā uz visu nakti. Pēc tam, kad zirņi ir peldējušies ūdenī, varam sākt tos gatavot. Nolejam to ūdeni, kurā zirņi stāvēja, varam arī paskalot tos tekošā ūdenī turot tos caurdurī vai sietā, katlā ielejam tīru ūdeni (kādu pus katlu vai pat mazāk, atkarībā cik tad daudz tos zirņus gatavosiet, jebkurā gadījumā vienmēr var ūdeni vai nu pieliet klāt vai noliet), un beram iekšā pelēkos zirņus, lai vārās. Ik pa laikam vēlams noņemt tās putas, kas veidojas katlā. Zirņi varētu vārīties vismaz 1.5 h vai pat 2 h, atkarīgs no zirņiem: ja ūdens ir gandrīz viss iztvaicējis, varam nedaudz pievienot vārošu ūdeni klāt, lai tie labāk izvārītos. Kad zirņi jau ir gandrīz gatavi, pievienojam sāli (kādu 1 ēdamkaroti), kā arī sagriežam gaļu kubiciņos un sīpolus, un visu liekam uz pannas apcepties. Eļļu neizmantojam, jo būs tauciņi no gaļas. Kad sīpoli un gaļa jau ir apbrūninājušies, uzberam pa virsu maltus melnos piparus, visu samaisām un gaidām, kad līdz galam izvārīsies pelēkie zirņi. Kad tie ir gatavi, nolejam visu šķidrumu, kas katlā palicis caurdurī vai sietā, zirņus beram atpakaļ katlā un liekam iekšā arī apcepto gaļu un sīpolus. Visu samaisām kopā, pasautējam uz izslēgtiem riņķiem pāris minūtes, liekam tos bļodā un neaizmirstam par kefīru.

<Uz augšu>

Speķa pīrādziņi

Sastāvdaļas:

500 ml piena,

35 g rauga,

125 g cukura,

½ ēdamkarotes sāls,

2 olas,

75 g sviesta,

30 g majonēzes (80%),

800 g kviešu miltu,

200 g cūkgaļas šķiņķu,

50 g sīpoli.

Pildījumam:

2 g maltie melnie pipari,

5 g sāls,

1 ola.

Pagatavošana:

Lielā bļodā raugu saberž ar 2 ēdamkarotēm cukura, pieber 3 ēdamkarotes miltu un pielej ap 100 g remdena piena. Izmaisa un noliek siltā vietā rūgt. Kamēr ieraugs rūgst, olas saputo ar atlikušo cukuru. Sviestu izkausē. Katliņā nedaudz uzsilda atlikušo pienu, pielej izkausēto sviestu, pieliek saputotās olas, sāli, majonēzi, izmaisa. Kad ieraugs uzrūdzis (siltā virtuvē apmēram pēc 20 minūtēm), tam pielej katliņa saturu, izmaisa, liek izsijātus miltus. 4 glāzes miltu pieliek uzreiz, tad samīca, bet pārējos miltus liek klāt pēc sajūtas, lai veidojas ne pārāk stingra mīkla. Miltu daudzums atkarīgs gan no šķirnes, gan miltu mitruma. Kad mīkla ir vajadzīgajā konsistencē, to turpina mīcīt, līdz tā vairs neķep un atlec no rokām. Gatavu mīklu pārsedz ar dvieli un liek siltā vietā, kur nav caurvēja, skaļu trokšņu. Apmēram pēc stundas mīkla būs gatava.

Pildījumam sagriež sīpolus un šķiņķi, pieber piparus un nogaršo, ja vajag, pieliek sāli. Ja patīk, var pildījumu viegli apcept uz pannas, tik, lai sīpoli kļūst caurspīdīgi. Tīru galdu viegli pārkaisa ar miltiem, ņem gabalu mīklas un izveltnē ap 3-4 mm biezumā. Ar glāzi izspiež aplīšus, vidū liek pildījumu, malas aizspiež, pīrāgu nedaudz ieloka pusmēness formā. Plāti ieziež ar speķa gabalu, liek pīrāgus ar šuvi uz leju, starp pīrāgiem atstājot ap 3 cm. Izmantojot otiņu, pārziež ar sakultu olu. Cep 180 grādos līdz pīrāgi brūni.

<Uz augšu>

 Sautētie kāposti Pelēkie zirņi Speķa pīrādziņi   

Sākums | Par projektu | Nacionālā virtuve | Recepšu klāsts | Foto galerija | Kontakti

Copyright © 2015 Krāslavas novada centrālā bibliotēka, Europe Direct Informācijas centrs Austrumlatgalē (Krāslavā)